Stresu nie da się pozbyć i nie warto z nim walczyć. Ważne jest jednak, by umieć przejąć nad nim kontrolę i wykorzystać moc, którą daje. Bo stres nie zawsze jest zły…
W tym wpisie znajdziesz konkretne wskazówki, jak radzić sobie ze stresem, kontrolować jego natężenie i dbać o to, by Cię nie niszczył.
Myśl o tym, że stres jest dobry i potrzebny.
Nie walcz ze stresem. Staraj się wykorzystać jego moc (stres wspomaga koncentrację, przyspiesza działanie, motywuje) . Skup się tylko, by odpowiednio kontrolować jego natężenie poprzez ruch, odpowiednie oddychanie, przeformułowanie myśli, które mogą generować jego zbyt duży poziom.
Dbaj o to, by Twój organizm mógł się zregenerować.
Stres powoduje wzrost adrenaliny oraz poziomu cukru we krwi. Jedynym sposobem na pozbycie się sygnału adrenalinowego z ciała jest ruch (bo pierwotnie reakcją na stres powinna być ucieczka)
Dlatego, jeśli czujesz się zestresowany, zadbaj o codzienny wysiłek 20 minutowy, który podbije Ci dwukrotnie tętno spoczynkowe; (tętno spoczynkowe wynosi zazwyczaj 60-70, więc warto pobić je do 120-140 (najlepiej między 18.00, a 20.00). Wtedy pozbędziesz się adrenaliny z krwi przed snem, a to pozwoli Ci się w pełni zregenerować.
Pamiętaj, że problemy ze snem, a w szczególności budzenie się pomiędzy 3. a 5. rano, to sygnał, że ciągle nie pozbyłeś się adrenaliny tj. jesteś w stresie. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, twój organizm nie będzie mógł się właściwie zregenerować, a to stanie się przyczyną różnych chorób.
Adrenalina wyłącza układ autoimmunologiczny i to dlatego ludzie, którzy doświadczają stresu zapadają na różne choroby.
Im bliżej natury – tym łatwiej się zregenerować. To dlatego tak ważne jest chodzenie boso, spacery, świeże powietrze, dotykanie trawy, ziemi, sprawdzanie jak pachną liście itp.
Wyłącz smartfona, TV, komputer i inne urządzenia co najmniej na godzinę przed snem. (Niebieskie światło zaburza produkcję melatoniny, która pomaga zapaść w głęboki sen)
Zwracaj uwagę na sygnały płynące z ciała, symptomy psychiczne i emocjonalne.
Zastanawiaj się, czy to, co czujesz może być symptomem stresu (zmęczenie, uczucie ciągłego niewyspania, ból głowy, zaburzenia trawienia, problemy z koncentracją, obniżony nastrój, problemy z panowaniem nad złością – mogą świadczyć o przeżywaniu stresu).
Pamiętaj, że nie ma tabletki na stres:
- Przyzwyczailiśmy się do łykania tabletki na każdą dolegliwość. Szukamy też tabletki na stres. Wszystkie metody oparte o skupienie się na sobie, powrót do natury, rozpoznawanie, co dzieje się z naszym ciałem, myślami wydają się mniej racjonalne niż połknięcie tabletki o niewiadomym składzie. ( Nie pamiętam, gdzie przeczytałam to zdanie? )
Oddychaj, by kontrolować jego natężenie.
Gdy czujesz, że natężenie Twojego stresu jest zbyt wysokie i stres zaczyna Cię blokować, skup się na swoim oddechu. Pamiętaj, że płytki oddech wzmaga stres. Głęboki oddech pozwala dotlenić organizm i zredukować natężenie stresu. Kluczem do relaksującego oddychania jest nie tylko głęboki wdech, ale też powolne wypuszczanie powietrza (dlatego, by spowolnić wydech, możesz wydychać powietrze do słomki lub balonika).
Możesz skorzystać z filmików na YouTube, by ćwiczyć tzw. oddychanie pudełkowe oraz oddychanie przeponą.
Panuj nad myślami, przeformułuj te, które nakręcają Cię negatywnie.
Negatywne myśli najczęściej opierają się na nieprawdziwych uogólnieniach (np. Nigdy mi się nie udaje. Zawsze zostawiam wszystko na ostatnią chwile. Na pewno nie dam rady. Tego nie da się zrobić. Nikt nie jest w stanie tego zrobić.)
Pamiętaj, że ciało żyje w rzeczywistości stworzonej przez nasz umysł ( rozpamiętując, co się nie udało, możesz wywołać taki sam poziom stresu w jakim byłeś, gdy wykonywałeś zadanie.) Kontroluj to, co mówisz sam do siebie (tzw. dialog wewnętrzny).
Koncentruj się na tu i teraz (mindfullness) i doświadczaj życia wszystkimi zmysłami
By doświadczyć spokoju i wejść w stan relaksu ważne jest, by skupić się na „Tu i teraz”, starać się doświadczać rzeczywistości wszystkimi zmysłami, nie analizować przeszłości i nie wybiegać w przyszłość. W ten sposób łapiemy kontakt z rzeczywistością i „pozostajemy przy zdrowych zmysłach”.
Dobrymi ćwiczeniami są tzw. Skaner ciała lub Trening autogenny Schultza, które możecie znaleźć na YouTube.
Organizuj czas
- Zapisz na kartce, co masz zrobić. Wybierz to, co jest najbardziej pilne. Rozpisz większe cele na mniejsze zadania (np. stworzenie prezentacji może wymagać: przeczytania rozdziału z książki, przygotowania zdjęć, wyboru odpowiedniej szaty graficznej). Wyznacz limity czasu na kolejne zadania. Możesz też korzystać z aplikacji Google Keep ( do tworzenia list TO DO, Google Kalendar lub planera w wersji papierowej tzw. „Bullet Journal”
- Ściśle kontroluj czas pracy. Wyłącz komputer, telefon, TV. Nie zaglądaj do mediów społecznościowych. Mózg nie jest w stanie skoncentrować się na kilku rzeczach na raz. Nie jesteś w stanie pracować i jednocześnie sprawdzać, co jest na Instagramie/Tik Toku itp.
- Stosuj POMODORO
- Wybierz zadanie do wykonania
- Ustaw czasomierz na 25 minut ( możesz skorzystać z egg timer)
- Pracuj nad zadaniem przez całe Pomodoro
- Oznaczasz zadanie jako wykonane
- Zrób sobie 5-cio minutową przerwę
- Po 4 Pomodoro zrób sobie dłuższą przerwę